بازگشت
صفحه اصلی
پرتال سهامداران
گالری
ورود به سایت
ثبت نام مجمع 99
سرمایه گذاری در بخش کشاورزی

سرمايه گذاري در بخش كشاورزي
نگاهي به آينده اي روشن با محوريت توليد و صادرات محصولات كشاورزي
ودستيابي به بازارهاي مصرف در خارج.

كشور ايران با دارا بودن 37 ميليون هكتار اراضي مستعد كشاورزي و 130 ميليارد متر مكعب آب قابل استحصال و اقليم هاي متنوع آب و هوائي و قابليت توليد محصولات گرمسيري و سردسيري و نهايتا” امكان تامين سبزي و صيفي در تمام طول سال مي تواند در آينده به يكي از بزرگترين كشورهاي صادر كننده محصولات كشاورزي بخصوص سبزي و صيفي و محصولات باغي درآيد. اين در حالي است كه قسمت عمده نياز كشورهاي حاشيه خليج فارس كه نزديكترين بازار مصرف كننده هستندو كشورهائي نظير امريكا ـ هند ـ پاكستان ـ تركيه و اتحاديه اروپا تامين ميگردد.
در حال حاضر كشور ايران با توليد بيش از 63 ميليون تن محصول زراعي و نزديك به 14 ميليون تن محصولات باغي بر اساس آمار FAO در توليد يك سوم محصولات اصلي دنيا داراي رتبه هاي اول تا دهم جهان مي باشد . كه سهم محصولات باغي 15 محصول و محصولات زراعي 7 محصول مي باشد.
ضمن اينكه ايران در محصولات باغي از نظر تنوع توليد بعد از كشورهاي چين و آمريكا با تركيه مشتركا" مقام سوم دنيا را بخود اختصاص داده.
متاسفانه در اين شرايط با وجود شعار استقلال اقتصادي با محوريت كشاورزي سهم صادرات بخش كشاورزي در صادرات غير نفتي كشور فقط 20 % است در حاليكه براحتي با برنامه ريزي درست بخصوص به روز كردن دانش توليد و با تكيه بر كشاورزي پايدار سورتينگ بسته بندي مناسب و بازاريابي موفق ميتوان قسمت اعظم ارز مورد نياز كشور را از اين بخش تامين نمود. در راستاي تحقق بخشيدن به چنين هدف بزرگي شركت عمران و توسعه فارس وارد پروژه همكاري با كنسرسيوم تكسكو گرديد.
كنسرسيوم تكسكو

هدف پروژه با توجه به شرايط اقليمي و تنوع آب هوائي ايران و امكان توليد ميوه و محصولات كشاورزي در اغلب فصول سال و وجود بازارهاي مصرف در اطراف كشور مسئولين وزارت جهاد كشاورزي و كنسرسيومي از شركتهاي ايتاليائي فعال در ايران كه علاقمند به انتقال تكنولوژيهاي مرتبط با كاشت ، داشت درجه بندي و بسته بندي ميوه و سبزيجات و داراي تجربه كافي در حمل و نقل و بازاريابي مي باشند جهت تأسيس يك شركت مشترك ايراني و ايتاليائي در قالب چهارشركت خصوصي در استانهاي فارس ـ خوزستان ـ لرستان ـ و كردستان كنسرسيوم TEXCO تفاهم نامه اي امضاء نمودند . اين شركت مشترك كه كليه مراحل پروژه از توليد بذر تا بازاريابي و فروش محصول توليدي را انجام مي دهد . مورد حمايت وزارت جهاد كشاورزي قرار گرفته است . ضمن اينكه مديريت توسعه وزارت امور خارجه ايتاليا نيز در تفاهم نامه اي كه با دولت ايران داشته از اين طرح با پرداخت حدود 20 ميليون يورو وام 22 ساله با بهره 5/1 درصد و 783000 يورو كمك بلاعوض جهت آموزش كارشناسان ايراني حمايت خواهد كرد.
دلايل انتخاب اين استانها عبارتند از:
الف : تنوع آب و هوائي و امكان كاشت و برداشت اغلب محصولات زراعي در تمام فصول سال .
لازم به يادآوري است كه امروزه در تجارت محصولات كشاورزي شرط موفقيت ارائه محصول بر اساس برنامه زمانبندي شده و در تمام طول سال است تا توزيع كننده محصول نيز بتواند بصورت مداوم پاسخگوي مشتريان باشد.
ب : تنوع توليدات كشاورزي اعم از صيفي و سبزي و محصولات باغي با توجه به شرايط اقيمي مجموع استانهاي ياد شده .
ج : نزديكي به بنادر جنوبي كشور و دستيابي سريع به بازارهاي خليج فارس و اروپائي و كشورهاي تازه استقلال يافته شمالي .
با عنايت به اينكه پروژه فوق ارتقاي كيفي و كمي محصولات كشاورزي در تمام مراحل از كاشت تا برداشت ، درجه بندي و بسته بندي حمل محصولات با كانتينرهاي سردخانه دار تا محل مورد نظر را تضمين مي نمايد در نهايت شرايط تازه اي براي صدور محصولات به بازارهاي خليج فارس و اروپا را فراهم مي آورد .در رونق اقتصادي استان و ايجاد اشتغال براي نيروهاي آماده كار و بخصوص فارغ التحصيلان بخش كشاورزي و همچنين به روز كردن فعاليت هاي كشاورزي فوق العاده مؤثر خواهد بود . ضمن اينكه جديدترين واريته هاي ميوه و سبزي دنيا در اين پروژه مورد استفاده قرار خواهد گرفت .
در بدو شروع فعاليت اين پروژه اتحاديه تعاوني روستايي استان فارس بعنوان شركت طرف قرارداد وارد اين پروژه شده بود ليكن اين اتحاديه بعدا“ به دلايلي از ادامه فعاليت منصرف گرديد تا اينكه در تاريخ ششم مردادماه سالجاري در جلسه اي كه با حضور مسئولين سازمان جهاد كشاورزي و نماينده كنسرسيوم تكسكو و شركت عمران و توسعه فارس تشكيل گرديد اين شركت رسما“ اعلام آمادگي نمود كه در اين پروژه سهيم شود .
بعدا“ در تاريخ 18/5/83 وزارت جهاد كشاورزي و در تاريخ 27/5/83 كنسرسيوم تكسكو ضمن استقبال از حضور شركت عمران و توسعه در اين پروژه رسما“ برنامه هاي مرتبط با طرح را اعلام نمودند به منظور تأمين نظرات طرف ايتاليايي و همچنين در اختيار داشتن اراضي مورد نياز براي اجراي پروژه قرار است متجاوز از 30 نفر از پيشروترين كشاورزان استان به عضويت شركت توسعه كشاورزي فارس كه زيرمجموعه شركت عمران وتوسعه فارس مي باشد درآيند .
روش اجراي پروژه : اين پروژه شامل تمامي زنجيره طولاني از معرفي و انتخاب واريته هاي مناسب و جديد براي كشت شروع و با استفاده از تكنولوژي روز دنيا ، اعمال روشهاي جديد كاشت ، داشت ، برداشت ، نگهداري محصول ، درجه بندي و بسته بندي مناسب ، حمل و نقل و در‌ آخر سيستم بازاريابي و فروش به پايان ميرسد.
در اين پروژه براي هر استان در چندين منطقه واحد توليد و تكثير نهال ، بذر و نشاء ايجاد خواهد شد . در حقيقت اين مركز كاهش نياز به واردات انواع نهالهاي مورد نياز را در پي خواهد داشت . ضمن اينكه امكان توليد و تكثير انواع ارقام بومي قابل رقابت نيز ميسر خواهد بود . انتقال دانش فني از طريق آموزش نيروي انساني توسط كارشناسان ايتاليايي صورت مي گيرد و باعث ارتقاء دانش فني در ايران خواهد شد. بذر و نشاء و نهال توليدي در اختيار كشاورزاني كه با شركت قرارداد خواهند بست قرار خواهد گرفت و پس از برداشت محصول توليدي را در محل هايي كه شركت امكانات سردخانه و درجه بندي و بسته بندي دارد تحويل خواهند نمود .
در بدو شروع فعاليت در اين استان سه مركز خريد ، درجه بندي و بسته بندي محصول با امكانات و ماشين الات و سردخانه مورد نياز در مناطق گرمسير و معتدل و سردسير استان احداث خواهد شد ضمن اينكه هزينه خريد ماشن آلات مورد نياز از طريق وام پرداختي دولت ايتاليا قابل تأمين خواهد بود.
سهميه توليد و عرضه ميوه و سبزي و صيفي در سال سوم اجراي پروژه 39500 تن پيش بيني شده كه بايستي از سطحي معادل 3764 هكتار از 42 نوع محصول كشاورزي برداشت شود مسلما با گذشت زمان و در صورت موفقيت و افزايش تقاضا ضمن تعميم مراكز خريد در مناطق جديد ميزان توليد و عرضه نيز افزايش خواهد يافت.
ضمن اينكه هم اكنون واريته هاي مختلف هفت نوع محصول جهت بررسي عملكرد در شرايط آب و هوائي استان تحويل شركت گرديده است.
اعتبار مورد نياز پروژه در استان فارس
براي اجراي اين پروژه در سطح ياد شده اعتباري معادل 16295 هزار يورو مورد نياز است كه بشرح زير قابل تأمين خواهد بود:
الف ـ استفاده از تسهيلات خارجي
با توجه به برآورد صورت گرفته مبلغ 7032 هزار يورو براي خريد تجهيزات و ماشين آلات مورد نياز كاشت ،داشت و برداشت و همچنين امكانات مورد نياز بسته بندي و سورتينگ و سردخانه و نيز آموزش نيروي انساني در نظر گرفته شده كه از اين مبلغ 233 هزار يورو بصورت كمك بلاعوض دولت ايتاليا جهت آموزش و مابقي يعني 6800 يورو از طريق دولت ايتاليا بمنظور خريد تجهيزات و ماشين آلات بصورت وام و باز پرداخت 22 ساله و بهره 5/1 درصد تأمين خواهد گرديد . دوره استراحت وام 6 ساله يعني از سال هفتم اقساط دريافت خواهد گرديد.